Nevolnost po antibiotikách: Co pomáhá při užívání léků na předpis

Nevolnost po antibiotikách: Co pomáhá při užívání léků na předpis čec, 21 2025

Ležíte v posteli, žaludek vám protestuje po každé dávce antibiotik a každé polknutí prášku se mění ve výpravu do neznáma? Nejste v tom sami. Antibiotika umí zachránit život, ale kdo je někdy měl, ví, že s nimi často přijdou i vedlejší účinky, mezi které patří naprosto typicky právě nevolnost. Není divu – podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv za rok 2024 až 55 % pacientů při užívání antibiotik uvádělo zažívací obtíže, většinou právě pocit na zvracení či žaludeční neklid. Tak co s tím?

Proč antibiotika způsobují nevolnost

Antibiotika nejsou zrovna šetrná léčiva, která by rozlišovala mezi „dobrou“ a „špatnou“ bakterií. Prostě ničí bakterie – jak ty škodlivé, které způsobily infekci, tak i ty, které v našem těle užitečně pracují (nejvíce v trávicím traktu). Když dojde ke snížení těch správných střevních bakterií, objevují se problémy jako je nafouklý žaludek, bolesti břicha, průjem, nebo právě ta protivná nevolnost. Samotná léková forma – některá antibiotika je třeba zapíjet nalačno, jiná po jídle – také ovlivňuje, jak silné potíže pocítíme. Důležité je vědět, že třeba antibiotika ze skupiny makrolidů (azitromycin, klarithromycin) jsou na zažívání obzvlášť „dráždivá“. Studie publikovaná ve Farmaceutickém magazínu 5/2023 dokonce uvádí, že u těchto typů je nežádoucí účinek v podobě nevolnosti trojnásobně častější než u běžných penicilinových preparátů.

K nevolnosti může někdy přispívat už samotné polykání velké tablety (znáte to?), ale nejčastěji jde opravdu o odpověď těla na změnu mikrobiomu a podráždění trávicí trubice. U některých pacientů se objeví už během prvních hodin po nasazení antibiotik, jiní ji pocítí až po pár dnech.

Dalším důvodem může být fakt, že antibiotika mění pH žaludečních šťáv, což u některých lidí prostě vyvolá pocit nevolnosti. Ten dokáže pěkně potrápit, hlavně děti, starší lidi a ženy (otázka hormonů a vnímání bolesti tu hraje roli, potvrdil letos tým MUDr. Jiřího Klause z FN Brno).

Kdy sáhnout po probiotikách

Probiotika jsou opravdoví hrdinové této kapitoly. Pomáhají oblíbeným „hodným“ bakteriím znovu obsadit střevní kolonii, kterou antibiotika poničila. Tři čtvrtiny praktických lékařů v ČR v roce 2024 automaticky doporučují ke každé kúře antibiotik rovnou i probiotika. O svém významu přesvědčily už tisíce pacientů a není to jen marketink. Výzkum lékařské fakulty UK (2022) ukázal, že u lidí, kteří pravidelně užívali kvalitní probiotické přípravky, významně klesl výskyt nevolnosti i akutního průjmu při léčbě antibiotiky. Skupina pacientů, která probiotika nebrala, měla tyto potíže dvakrát častěji.

Ideální je užívat probiotika nejméně dvě hodiny po užití antibiotik – zabráníte tak tomu, aby antibiotikum všechny probiotické bakterie zlikvidovalo hned na začátku. Výběr záleží na nabídce (ne všechny jsou stejně kvalitní). Sledujte etiketu – měl by obsahovat informace o množství bakterií (ideálně v miliardách) a konkrétní kmeny. Lactobacillus rhamnosus GG nebo Saccharomyces boulardii patří mezi nejprozkoumanější. Já sama mám ověřenou zkušenost s probiotiky kapslemi Biopron 9 Premium – pomohly mi i kočce Míně, když musela po zranění brát silnou dávku léků.

Pokud nemáte po ruce doplněk stravy, zkuste zařadit kvašené potraviny: kefíry, jogurty s živou kulturou, kysané zelí nebo kimchi. Nikdy to není dostatečná náhrada za kvalitní probiotikum, ale i tak to vašemu trávení může pomoci.

Jak zmírnit nevolnost při užívání antibiotik v praxi

Jak zmírnit nevolnost při užívání antibiotik v praxi

Pocit na zvracení vás přepadá pokaždé, kdy má přijít další dávka? Nemá smysl to trpět a doufat, že to samo odezní. Existují konkrétní kroky, které lékaři doporučují i svým nejbližším. Zde je pár z nich:

  • Jídlo jako štít: Některá antibiotika se doporučují užívat po jídle, jiná nalačno (vždy čtěte příbalový leták). Pokud to lék dovolí a cítíte nevolnost, dejte si před užitím malou porci lehkého jídla – banán, toast, suchary. Vyvarujte se mastným, těžkým a kořeněným pokrmům, které žaludek podrazí.
  • Dostatek tekutin: Zapíjejte léky dostatečným množstvím čisté vody (minimálně 1 sklenice). Šetřete bublinkami, džusy a mlékem – především mléko narušuje vstřebání některých typů antibiotik (třeba tetracyklinu) a bublinky mohou podráždit žaludek ještě více.
  • Rozdělení dávky: Pokud užíváte vyšší dávky dvakrát denně, někdy lékař dovolí rozdělit na čtyři menší dávky. Honte se raději poradit, zda je to u vašeho léku možné, než dávkování měnit sami.
  • Kdy už lékaře: Máte-li i přes všechna opatření neustálou nebo silnou nevolnost, nebo začnou-li se přidávat další příznaky (průjem, vyrážka, horečka), kontaktujte lékaře. Mohlo dojít k nesnášenlivosti konkrétního léku nebo závažnější reakci.

Nikdy neberte současně s antibiotiky zázvorové přípravky, které jinak mohou na žaludek zabírat – mohou ovlivnit vstřebávání léků! Bylinky a babské rady raději konzultujte s lékárníkem nebo lékařem.

Přehled vedlejších účinků antibiotik (tabulka)

Druh antibiotikaČasté vedlejší účinkySpecifické rady
PenicilinyPrůjem, nevolnost, alergické reakceVhodné užívat po jídle, sledovat vyrážku
MakrolidyVýrazná nevolnost, bolest břicha, průjemPodávat s malou porcí jídla, dostatečně zapíjet
FluorochinolonyNevolnost, závratě, poruchy spánkuNepít mléko, užívat v pravidelných intervalech
TetracyklinyŽaludeční neklid, fotosenzitivita, průjemNezapíjet mlékem, chránit kůži před sluncem
CefalosporinyPocit na zvracení, průjem, houby na sliznicíchPodpora probiotiky, hygiena při užívání

Každý typ antibiotika má trochu jiné riziko vedlejších účinků. Proto má smysl najít si nejen zkušenosti ostatních, ale i konkrétní tipy podle toho, co doma vlastně užíváte.

Co pomůže domácí lékárna a jednoduché návyky

Co pomůže domácí lékárna a jednoduché návyky

Nemusíte balit kufry a běžet hned do lékárny při každé nevolnosti. Většina věcí, co opravdu fungují, totiž už v domácnosti je. Na prvním místě je odpočinek – tělo se s infekcí i účinky léků pere, a potřebuje tomu dát čas. Snažte se proto zbytečně nestresovat, nehonit se po bytě, a klidně si dejte den „na pohovce s knížkou“ (neboli s kočkou Mínou vedle, když vám to dovolí). Pokud vás nevolnost budí v noci, zkuste lehce zvednout hlavu (polštář pod záda), někdy je to překvapivě účinný trik.

Na denní bázi pomáhá pravidelnost – léky užívejte v co nejpodobnější dobu, aby tělo vědělo, co čekat. Sledujte svůj stav, když cítíte začátek nevolnosti, někdy pomůže i čistý tvrdý bonbon do pusy, nebo doušek zázvorového čaje (jen pokud to máte domluveno s lékařem – zázvor někdy zvyšuje účinek některých léků, což není žádoucí!).

  • Vynechte sladkosti a sladké limonády – vysoký obsah cukru nedělá žaludku pod zátěží dobře.
  • Jídlo vybírejte klasicky „ošetřovatelské“ – suchary, vařená rýže, lehká polévka, banán, vařená mrkev.
  • Mléčné výrobky jen kvalitní a zakysané, větší porci jogurtu si ale dopřejte raději v jinou dobu než antibiotika a znovu – hlavně bez přidaných sladidel.
  • Na pití obyčejnou vodu, čistý černý nebo zelený čaj (bez citronu), případně bylinkový čaj z máty nebo meduňky.
  • Pokud to počasí dovolí, choďte častěji na chvíli na čerstvý vzduch. Krátká procházka pomůže rozhýbat celý trávicí trakt.

Někteří pacienti se ptají lékaře na léky proti nevolnosti – takzvaná antiemetika (třeba metoklopramid). Většinou však stačí úprava stravy, režimu a parťák v podobě probiotik. Silné léky na nevolnost a zvracení jsou potřebné opravdu jen výjimečně.

Chcete ještě jeden neobvyklý tip? Mně pomáhá ve chvílích zlé nevolnosti i to, že mám u postele voňavý sáček sušené levandule. Není to vědecky podložené, ale hlava je silná čarodějka a někdy i maličkost pomůže naladit tělo do klidnějšího režimu.

Lidi, co mají dlouhodobě citlivé břicho (třeba dráždivý tračník), by se měli vždy před zahájením léčby poradit i se svým gastroenterologem, mají-li třeba zkušenosti s konkrétním typem antibiotik. Dětem podávejte léky opravdu jen podle pokynů pediatra a vždy mějte přehled o tom, co kdy spolkly. Dětské trávení je totiž ještě citlivější a rychleji reaguje i na menší dávky neznámých látek.