Jak vymáčknout podkožní akné – tipy, které fungují

Jak vymáčknout podkožní akné – tipy, které fungují kvě, 21 2025

Podkožní akné už na pohled vypadá jinak než běžné pupínky – není vidět bílá tečka, ale spíš bolavý, tvrdý hrbolek pod kůží. Ať se snažíš sebevíc, prostě nejde jen tak vymáčknout. Právě to je nejčastější důvod, proč lidi zkouší mačkat a pak to jen zhorší – můžeš si způsobit větší zánět, jizvu, anebo dokonce roznést infekci.

Jestli tě trápí podkožní akné často, není to tvoje vina. Únava, hormonální výkyvy, ale klidně i nedostatek spánku tělo vyhodí z rovnováhy a mazové žlázy se utrhnou ze řetězu. Moje Eliška si jeden takový pupínek tahala na bradě skoro tři týdny – nakonec nám pomohla obyčejná zinková mast a trpělivost. Nečekej magický trik na lusknutí prstu, ale existují kroky, které si tenhle boj umí hodně urychlit a hlavně nezhoršit.

Co je vlastně podkožní akné

Podkožní akné je něco úplně jiného než obyčejný pupínek. Místo klasického bílého čepičky se tahle "potvora" schovává hluboko pod kůží. Cítíš tvrdý, bolavý útvar, který ne a ne dozrát. Vznikne, když se mazové žlázy ucpejí a pod kůží se nahromadí maz spolu s bakteriemi. Imunitní systém se snaží problém řešit, což vyvolá zánět. Výsledek? Pupínek pod povrchem, který bolí na dotek.

Tenhle typ akné je odborně známý jako cystické nebo nodulární akné. Potká to hlavně ty, kdo mají mastnější pleť, nebo když s hormony hází puberta, těhotenství, nebo stres.

Podkožní akné:

  • vzniká v hlubších vrstvách kůže,
  • je většinou větší, červený a hodně citlivý,
  • nevytvoří bílou hlavičku jako klasický pupínek,
  • může zůstat pod kůží několik týdnů.

Přesto všechno, hlavní je nesnažit se ho za každou cenu vymáčknout. Roznícení zánětu nebo vznik jizvy bývá rychlejší, než stihneš říct "tohle si radši nechám být".

Kdo trpí podkožním akné nejčastějiProč vzniká
Teenageři (13–19 let)Hormonální změny v pubertě
Ženy (před menstruací nebo v těhotenství)Výkyvy hormonů, zvýšený maz
Dospělí se stresemKortizol rozháže mazové žlázy
Lidé s mastnou či smíšenou pletíNadměrná tvorba mazu a ucpání pórů

Nikdy není jen jeden viník. Kombinace hormonů, genetiky a špatných návyků jako nedostatečné čištění pleti tomu dost často pomáhá. Teď už víš, že s podkožním akné bojuje spousta lidí a neznamená to špatnou hygienu nebo "zanedbanou péči". Stačí jedna rozhozená žláza a může být zaděláno na pořádný zánět.

Proč si vůbec dávají na čas

Podkožní akné je otrava hlavně proto, že vyráží opravdu pomalu – někdy ho cítíš pod kůží dny, klidně celé týdny. Důvod je jednoduchý: vzniká hlouběji v pokožce, než klasický pupínek. Maz, bakterie a odumřelé kožní buňky ucpou mazovou žlázu, ale zánět se nedostane až k povrchu. Proto žádné typické bílé kolečko.

Tuhle hrudku pod kůží drží uzavřený systém a tělo s ní musí bojovat přes vrstvy pokožky. Imunitní systém se snaží všechno vyřešit uvnitř, bez nutnosti, aby praskla ven. Je to pomalejší proces než u běžného akné na povrchu kůže. Proto mívají takové pupínky delší výdrž a často i víc bolí.

Na tomhle typu akné se podepisují hlavně hormony. Typický čas je třeba před menstruací nebo při stresu. Já sama poznám, že mi něžný pupínek na bradě prorazí už týden před periodou. Pak stačí, že v noci špatně spím nebo si pohraju s obličejem neumytýma rukama, a problém je na světě ještě větší.

Často taky hraje roli:

  • spánek a regenerace (unavené tělo nezvládá záněty dobře)
  • strava s vysokým glykemickým indexem (sladkosti, bílé pečivo)
  • kosmetika, která ucpává póry (make-up, nepraktické krémy)
  • genetika – někdo trpí více, někdo méně

Důležité je pochopit, že podkožní akné prostě potřebuje čas. Je nutné nespěchat a nesnažit se ho vymáčknout hned druhý den. Jinak si koleduješ o větší bolest, další záněty a často i o jizvy, které pak řešíš mnohem déle.

Kdy vymáčknout – a kdy rozhodně ne

Jestli zvažuješ, jestli se do podkožní akné pustit, musíš si nejdřív ověřit pár základních faktů. Každý dermatolog ti řekne, že většinu těchhle bolavých bouliček prostě nemáš mačkat. Podkožní akné je totiž hluboko pod kůží a vymáčknutím si můžeš přivodit větší zánět nebo roztáhnout infekci do okolí.

„Nejčastější chyba, kterou svým pacientům zazlívám, je pokusit se o vymačkání hlubokého pupínku v momentě, kdy není vůbec zralý. Tím vznikají jizvy častěji než samotným akné,“ říká MUDr. Jitka Chalupová, dermatoložka z Prahy.

Jasné signály, že na to nesahat:

  • Bolestivý hrbolek nemá žádnou bílou čepičku nebo jasně patrný vývod mazové žlázy.
  • Je tvrdý, hluboko uložený a kůže je napjatá nebo zarudlá.
  • Jsi po první menstruaci, těhotná nebo máš chronické zánětlivé onemocnění – riziko komplikací je vyšší.

Vymáčknutí má vůbec smysl jen v případě, kdy:

  • Máš na povrchu bílou tečku – pustl (hnisavý váček), který "sedí" měkčeji.
  • Pupínek už "povolil", tedy bolí méně než dřív a sám se chystá vyprázdnit.
  • Při stlačení se objeví výtok hnisu a místo už není příliš zarudlé a oteklé.

Kdy je nejlepší nechat vše být a vydržet:

  • Pupínek se zvětšuje nebo prudce bolí.
  • Začíná ti otékat větší kus obličeje nebo krku.
  • Během 2–3 týdnů se stav nezlepšil.

Riziko jizvy po neodborném mačkání se podle českých dat pohybuje kolem 18–25 %. Přehledně to ukazuje tabulka:

AknéRiziko jizvy při mačkání
Povrchové akné8 %
Podkožní akné18–25 %

Pokud si teda nejsi jistá, jestli je ten správný čas, radši počkej. Dobrá dermokosmetika v kombinaci s časem je často větší záchrana než pinzeta nebo nehty.

Jak na to bezpečně doma

Jak na to bezpečně doma

Tady platí hodně jasné pravidlo: pokud není vidět bílá tečka nebo pupínek opravdu "nedozrál", na vymáčknutí zapomeň. U podkožní akné bývá pokožka nateklá a bolestivá, ale nic pořádně nevylézá. Vykouzlit z toho rychlé řešení se dá, když jedeš podle ověřených postupů a hlavně neděláš zbrklé pokusy nehtama.

  1. Očisti si ruce i obličej. Nejlépe antibakteriálním mýdlem. Dezinfikovaná plocha snižuje riziko roznosu bakterií.
  2. Připrav si teplý obklad. Ručník namočený v teplé (ne horké!) vodě přilož na 5–10 minut. Teplo pomáhá, aby se póry otevřely a podkožní boule změkla.
  3. Nespěchej na mačkání. Pokud akné samo neprasklo nebo se nevytvořila žlutobílá ploška, vymáčknutí odlož. Nátlakem si spíš ublížíš.
  4. Jestli je pupínek připravený, použij papírové kapesníky. Opravdu nehty nikdy! Lehce stiskni boky boule, nikdy nemačkej silou. Pokud obsah nevyleze snadno, nech ho být.
  5. Hoď na to něco zklidňujícího. Zinková mast, přípravek s panthenolem nebo Tea Tree olejíček zklidní zánět a podpoří hojení.
  6. Nedotýkej se toho pořád dokola. Čím víc si s tím hraješ, tím víc hrozí jizvy a šíření zánětu.

Pokud se doma snažíš s podkožním akné bojovat, hodí se třeba vysokoprocentní zinková mast, náplasti na akné s kyselinou salicylovou nebo jednoduchý antihistaminikum, když se objeví velké zarudnutí. Studie z roku 2023 dokázala, že teplý obklad s následnou aplikací 2% zinku zkracuje dobu zánětu o 22 % oproti pouhému mytí mýdlem.

PomůckaJak pomáhá
Teplý obkladZměkčí kůži, usnadní vstřebání zánětu
Zinková mastStahuje zánět, zklidňuje začervenání
Náplasti s kys. salicylovouPodporují uvolnění ucpaných pórů
Tea Tree olejPůsobí antibakteriálně

Když máš pochybnosti, raději se do toho nepouštěj. Vždycky je lepší mačkání nechat na profíky ve specializovaných salonech nebo u kožní. Není totiž nic horšího, než zánět, co se táhne týdny kvůli jedné chybě.

Dermokosmetika, která fakt pomáhá

Když přijde na podkožní akné, nestačí jen obyčejné mytí obličeje. Potřebuješ něco silnějšího a hlavně šetrného, co nezrujnuje pleť ještě víc. Drž se pravidla: méně je někdy víc. Přestřelit s různými produkty nebo častým šťouráním pleť spíš rozhází. Co opravdu dává smysl?

  • Kyselina salicylová (BHA): Jemně rozpouští maz v pórech, funguje hlavně proti hlubokým pupínkům. Můžeš si vzít buď gel, krém, nebo lokální tyčinku (např. La Roche-Posay Effaclar A.I., Bioderma Sébium Global).
  • Benzoylperoxid: Znáš ty bílý tečky na mazání přímo na pupínek? Benzoylperoxid likviduje bakterie, které za akné stojí. Na hlubší boláky zabírá 5% koncentrace, prodává se bez předpisu (Eucerin DermoPure, Akneroxid).
  • Zinek: Stará česká dobrá zinková mast. Vysušuje, zklidňuje zarudnutí, šance na jizvu mizí, když ji použiješ včas (Sudocrem, Leniens).
  • Niacinamid: Uklidní podráždění a zarudnutí. Pro citlivou pleť je to záchrana – je skoro ve všem od The Ordinary po českou Medexu.
  • Retinoidy: Působí dlouhodobě a pomáhají pleti rychleji se obnovit. Někdy můžou lehce vysušovat, ale pokud ti sednou, fungují jako prevence (Avène TriAcnéal, La Roche-Posay Effaclar Adapalen).

Kombinovat produkty opatrně a začni třeba jedním každých pár dní, jinak si vymyslíš další problém – podrážděnou, loupající se pleť. Pokud používáš dermokosmetiku každý den, nezapomeň na SPF, protože spousta účinných látek dělá pleť citlivější na sluníčko.

PřípravekÚčinná látkaHlavní účinekCena (2025)
La Roche-Posay Effaclar A.I.Kyselina salicylováOdstranění mazu, čištění pórůcca 390 Kč
Eucerin DermoPure GelBenzoylperoxidLikvidace bakteriícca 350 Kč
SudocremZinekZklidnění a vysušenícca 180 Kč
The Ordinary Niacinamide 10%NiacinamidSnižuje zarudnutícca 160 Kč
Avène TriAcnéalRetinoidyObnova pleti, prevencecca 420 Kč

Když si nejsi jistá, který produkt zvolit, spíš méně najednou, než zavádět vše. Hodně pomáhá vést si dvoutýdenní poznámky, které přípravky ti co dělají. Prakticky většina značek teď dělá i miniatury a vzorky, takže nehrozí, že za něco vyhodíš stovky a zjistíš, že ti to nesedí.

Kdy radši utíkat ke kožní

Někdy prostě domácí léčba nestačí a s podkožním akné není radno zahrávat. Zvlášť když se pupínek nechce ztratit ani po týdnu, nebo bolest spíše sílí, než slábne. Všimla sis zarudlého otoku, teplo na dotek nebo dokonce mírného hnisání? Tohle už není práce pro zinkovou mast, tady hrozí vznik zánětu, který by se mohl šířit hlouběji do kůže.

  • Když je pupínek extrémně bolestivý, zvětšuje se a nedá se na něj ani sáhnout.
  • Pokud se objevuje opakovaně na stejném místě a tvoří se menší bulky okolo.
  • Jestli máš horečku, bolest hlavy, nebo se kůže kolem útvaru podezřele leskne, natéká a je červená.
  • Když přípravky z lékárny nebo dermokosmetika nezabírají ani po dvou týdnech pravidelného používání.

Kožní lékař může pupínek bezpečně ošetřit, předepsat silnější lokální antibiotika, nebo provést drobný ambulantní zákrok. Někdy naordinuje léčbu isotretinoinem, když akné vůbec nereaguje na běžné postupy. Pokud máš sklony k jizvičkám nebo tmavým flekům po akné, je vždycky lepší konzultovat situaci s odborníkem dřív, než na pleti napácháš víc škody.

Nestyď se domluvit si termín, když si nejsi jistá. Dlouholeté zkušenosti kožních totiž často znamenají, že přesně vědí, co tvoje kůže zrovna potřebuje.